Tusze, tonery - czy to się opłaca? Sprawdź jak oszczędzać na materiałach eksploatacyjnych!

28-04-2020

Drukarki są podstawowym wyposażeniem każdego biura, ale i w prywatnych domach znajdują szerokie zastosowanie. Wiele osób decyduje się na zakup tego sprzętu po analizie kosztów ponoszonych w punktach ksero. Czy jednak inwestycja w takie urządzenie, przy jego mniej intensywnej eksploatacji jest opłacalna? Jaki jest koszt tuszu i tonerów, które są głównym materiałem eksploatacyjnym drukarek? Sprawdź już teraz – podpowiadamy jak drukować możliwie najtaniej!

Jak mają się ceny drukarek do kosztu zakupu tuszu lub tonerów?

Zacznijmy może od samej inwestycji początkowej, czyli kupna urządzenia drukującego. Okazuje się, że ceny takiego sprzętu nierzadko wyglądają niezwykle atrakcyjne. Drukarkę atramentową można dziś z powodzeniem dostać nawet za około 100 zł. Co ważne, nierzadko jest to sprzęt wyposażony również w skaner.

Nieco droższe są drukarki laserowe, które charakteryzuje dużo lepsza szybkość drukowania. Oprócz tego nie ma tutaj problemu z zasychaniem tuszu, typowego dla sprzętu atramentowego. Jeśli jednak planujesz drukować głównie dokumenty, zakup takiego urządzenia nie będzie miał większego sensu.

O ile sprzęt możesz dostać naprawdę bardzo tanio, tak materiały eksploatacyjne do niego są już niezwykle drogie. Większość producentów drukarek zarabia nie na urządzeniach, a na akcesoriach i to właśnie one najbardziej podnoszą koszty eksploatacji.

Ile wydaje się na materiały eksploatacyjne do drukarki?

Czas zająć się teraz kosztami rzeczy, które w trakcie eksploatacji drukarki będą się zużywać. Regularnie będziesz musiał kupować przede wszystkim:

  • ryzy papieru (cena zależy w dużej mierze od gramatury kartek, im większa tym papier grubszy i bielszy, ale za to droższy),
  • tusze do drukarek atramentowych (jeśli drukujesz tylko dokumenty, być może wystarczą Ci jedynie kartridże z czarnym tuszem),
  • tonery do drukarek laserowych (to specjalny proszek zamknięty w kasetce wyposażonej w wałek światłoczuły OPC).

Za tusze oraz tonery zapłacisz niestety najwięcej. Często okazuje się, że koszt tych materiałów eksploatacyjnych jest niewiele niższy, niż cena całego urządzenia.

Oczywiście można próbować regenerować te rzeczy. W przypadku kartridża trzeba zaopatrzyć się w buteleczki z atramentem i strzykawki. Pamiętaj jednak, że producenci nie ułatwiają życia użytkownikom. Regeneracja tuszu oznacza najczęściej robienie otworów w obudowie, co wymaga pewnej wiedzy oraz doświadczenia.

Jeszcze gorzej jest z tonerami. Tutaj często nie wystarczy wymiana samego proszku materiału drukującego. Z biegiem czasu zużyciu ulega OPC, czyli bęben światłoczuły. Oczywiście można go kupić, ale regeneracja oznacza konieczność rozebrania tonera i jego dokładnego wyczyszczenia. Odradzamy robienie tego na własną rękę. Zasypki są przygotowywane na bazie polimerów, unoszą się w powietrzu i mogą mieć negatywny wpływ na układ oddechowy.

Zamienniki tuszy i tonerów – jaki jest koszt?

Oryginalne materiały eksploatacyjne kosztują mnóstwo pieniędzy, co wynika z polityki handlowej producentów. Istnieje jednak alternatywa, dzięki której możesz ograniczyć wydatki związane z użytkowaniem drukarki. Są nią zamienniki markowych produktów. Nierzadko cena ich zakupu jest nawet o 80% niższa!

Czy używanie ich jest bezpieczne? Jeśli tylko stawiasz na produkty dobrych marek, nie musisz się tego obawiać. Pamiętaj jednak, aby wcześniej zapoznać się z zasadami gwarancji dla swojej drukarki. Zdarza się to rzadko, ale niektórzy producenci bronią się przed zamiennikami.

Zamienniki to najlepszy sposób na tanie drukowanie

Tak naprawdę tylko zamiennik pozwoli Ci znacząco obniżyć koszt eksploatacji drukarki. Jeśli tylko postawisz na dobrej klasy produkty, nie musisz obawiać się, że Twoje urządzenie ulegnie awarii. Szeroki wybór wysokiej jakości tuszy i tonerów znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zajrzyj tam już dziś i złóż zamówienie. Mamy nie tylko zamienniki, ale także oryginały w bardzo atrakcyjnych cenach.