Tanie drukowanie? To możliwe!

18-12-2019

Miałeś dość wizyt w serwisach ksero i zaopatrzyłeś się we własną drukarkę? Pewnie myślałeś, że dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy? Niestety, ceny najprostszych urządzeń są atrakcyjne, ale ich eksploatacja może okazać się bardzo kosztowna. Dlaczego tak się dzieje i czy istnieje sposób na naprawdę tanie drukowanie? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części, zapraszamy!

Tanie drukarki i kosztowne akcesoria eksploatacyjne – to niestety norma

Nawet w zwykłym hipermarkecie można dziś kupić na promocji prostą drukarkę w cenie poniżej 100 zł. Na pierwszy rzut oka oferta wydaje się bardzo atrakcyjna. Po szybkiej kalkulacji kosztów, jakie za usługi życzą sobie punkty ksero, dochodzisz do wniosku, że nie ma się nad czym zastanawiać.

Wrażenie oszczędzania pieniędzy trwa do momentu, w którym sprzęt poinformuje o braku tuszu lub tonera. Zacznijmy od tego, że producenci tego sprzętu prawie zawsze oferują na początek tzw. pakiety startowe. To tusz lub toner w standardowej obudowie, ale z ograniczoną ilością materiału drukującego. Wyczerpuje się ekspresowo i krótko po zakupie trzeba rozejrzeć się za nowymi akcesoriami.

W tym momencie kończy się wizja taniego drukowania. Oryginalny toner lub tusz do drukarki kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Nierzadko okazuje się, że zakup nowego urządzenia będzie niewiele droższy, niż materiałów eksploatacyjnych. Niestety, to celowe działanie producentów. Zachęcają w ten sposób do kupowania sprzętu, a później zarabiają na akcesoriach.

Drukarki atramentowe i laserowe – co będzie tańsze w eksploatacji?

Chcesz wiedzieć, jak wykonywać wydruki możliwie najniższym kosztem? Zacznij od wyboru odpowiedniego urządzenia. Drukujesz głównie dokumenty w biurze lub w domu? Sprawdź, które maszyny będą tańsze w eksploatacji:

  • drukarka atramentowa – godna polecenia, gdy korzystasz z niej często. Kiedy sprzęt stoi długo nieużywany, tusz może zasychać. Jeśli stanie się to w głowicy urządzenia, naprawa raczej będzie nieopłacalna. Same kartridże są natomiast stosunkowo tanie,
  • drukarka laserowa – idealna dla osób, które rzadko będą z niej korzystać, np. do użytku domowego. Tonery są dość drogie, ale nie ma obawy o to, że sprzęt zepsuje się przez długie nieużytkowanie.

Odpowiednio przygotuj plik do wydruku

Czas na kilka porad, dzięki którym znacząco ograniczysz zużycie materiałów eksploatacyjnych. Jeśli drukujesz dokumenty głównie na potrzeby własne, wiele z poniższych wskazówek na pewno Ci się przyda. Aby wydruk był tani, możesz między innymi:

  • zmniejszyć jakość wydruku w ustawieniach drukarki (ograniczy zużycie tuszu lub tonera),
  • zmienić tryb pracy drukarki na czarno-biały, jeśli nie potrzebujesz kolorowych wydruków (cena kolorowych materiałów eksploatacyjnych jest bardzo wysoka),
  • częściowo ograniczać rozdzielczość DPI, jeśli nie drukujesz zdjęć lub innych grafik,
  • drukować dokumenty na obu stronach kartki (papier też jest drogi),
  • zmniejszać o połowę format A4, aby na jednej stronie kartki zmieścić 2 dokumenty.

Oczywiście powyższe porady nie będą miały zastosowania, jeśli potrzebujesz drukarki do zdjęć. Zmniejszanie rozdzielczości czy formatu pogorszy ich czytelność, a i na pewno będziesz chciał je mieć w kolorze.

Kupuj sprawdzone zamienniki oryginalnych tuszy i tonerów

Najwięcej pieniędzy możesz jednak zaoszczędzić dzięki przekonaniu się do zamienników. Cena takich materiałów jest dużo niższa. Producenci drukarek zarabiają właśnie na tych rzeczach, a nie na samym sprzęcie. W efekcie ceny tuszy i tonerów są bardzo zawyżone. Co gorsza, produkty te często nie są w 100-procentach wypełnione atramentem lub proszkiem.

Producenci zamienników nie mają takiego problemu. Co ważne, materiały te mogą być równie wysokiej jakości. Jeśli szukasz najlepszych produktów w przystępnych cenach, już teraz skorzystaj z oferty naszego sklepu tutonery.pl. Mamy wysokiej klasy zamienniki tuszy do wszystkich drukarek znanych na rynku marek. Proponujemy również akcesoria do regeneracji tonerów, w tym nowe bębny oraz zasypki.