Nowa drukarka nie działa? Poznaj najczęstsze przyczyny problemu

06-02-2020

Ledwo kilka tygodni temu kupiłeś nową drukarkę atramentową, która już przestała działać? A może właśnie wymieniłeś kartridż z tuszem i jedyne, co wychodzi z podajnika to białe kartki? Zanim zaczniesz reklamować swój sprzęt, zapoznaj się z naszymi poradami. Sprawdź już teraz, czemu drukarka nie działa i jak można temu zaradzić!

Gdy długo nieużywana drukarka nie drukuje

Niestety producenci tego sprzętu nie chwalą się typową dla niego wadą – zapychaniem się dysz. Na kartridżach lub bezpośrednio w drukarce znajdują się głowice. To miniaturowe kanaliki, które służą do dozowania atramentu w czasie drukowania. W dyszach tych cały czas znajduje się atrament. Jeśli nie korzystałeś z urządzenia dłuższy czas, białe kartki prawdopodobnie są efektem zatkania głowicy.

Choć jest już za późno, to jednak pamiętaj na przyszłość, że drukarkę atramentową należy użytkować regularnie. Jeśli nie korzystasz z niej dłuższy czas, wydrukuj chociaż raz w tygodniu stronę testową. Owszem, zużywasz w ten sposób tusz, ale zapobiegasz większym wydatkom związanym z wymianą kartridża. Jeśli elektronika drukarki nie wskazuje pustych pojemników z tuszem, przyczyną jest prawdopodobnie to.

Jak temu zaradzić?

Masz kilka możliwości:

  • uruchomienie programu samooczyszczenia drukarki,
  • zakup płynu udrażniającego i próba samodzielnego odetkania głowic,
  • oddanie sprzętu do serwisu,
  • zakup nowych kartridżów, jeśli Twoje urządzenie wykorzystuje specjalne pojemniki ze zintegrowaną głowicą.

Czemu drukarka nie działa po wymianie tuszu?

Zamontowałeś nowy kartridż ze zintegrowaną głowicą i urządzenie nie drukuje? Ze swojego doświadczenia wiemy, że wiele osób zapomina o zabezpieczeniu transportowym. Dysze są zaklejane specjalną folią. Czasem jest ona tak cienka, że dosłownie możesz jej nie zauważyć. Upewnij się, że usunąłeś to zabezpieczenie!

Jeśli nie to jest problem, być może kupiłeś zamiennik tuszu z niepewnego źródła? Drukarki nie sprawdzają fizycznie, a wyliczają ilość atramentu, który został w pojemniku. Włożenie oryginalnego kartridża powoduje zresetowanie tego licznika. Niektórzy producenci instalują oprogramowanie, które blokuje drukowanie, gdy pojemnik jest pusty. Wspomniany przez nas zamiennik może nie wyzerować danych zapisanych w pamięci.

W takiej sytuacji zapoznaj się z instrukcją swojego urządzenia. Nierzadko drukarka może być zresetowana poprzez naciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków na jej panelu.

Drukarka dalej nie działa? Oddaj ją do serwisu

Usterka dotyczy stosunkowo nowego sprzętu? W takim razie na pewno jest on nadal objęty gwarancją. Jeśli powyższe porady nie rozwiązały Twojego problemu, zgłoś awarię producentowi lub sprzedawcy, u którego kupiłeś drukarkę. Poważne usterki tego sprzętu są często nieopłacalne w naprawie w okresie pogwarancyjnym. Gdy jednak ochrona wciąż obowiązuje, bardzo możliwe, że producent po prostu wymieni sprzęt na nowy.

Kupuj materiały eksploatacyjne z pewnego źródła

Zdecydowanie najczęstszym powodem problemów z drukarką atramentową jest stosowanie tuszy kupionych z niepewnego źródła. Może szybciej zapychać dysze lub dosłownie je zaklejać. Takie materiały eksploatacyjne nie tylko pogarszają jakość druku, ale mogą również uszkadzać głowicę.

Oryginalne kartridże faktycznie są czasem bardzo drogie. Producenci z premedytacją sprzedają swój sprzęt po kosztach, zarabiając później na materiałach eksploatacyjnych. To z tego powodu w marketach często znajdziesz drukarki dobrych marek w zaskakująco niskich cenach. Po krótkim okresie eksploatacji tuszu startowego okazuje się, że zakup nowego jest wyjątkowo nieatrakcyjny.

Nie musisz obawiać się zamienników, które są dużo tańsze od oryginałów. Pamiętaj po prostu, aby zamawiać je w sprawdzonym miejscu. Szukasz dobrej jakości, ale jednocześnie niedrogich materiałów eksploatacyjnych do drukarek atramentowych? Już dziś zajrzyj na stronę tutonery.pl i skorzystaj z naszej oferty. Mamy tusze do urządzeń drukujących od najlepszych producentów, do wszystkich popularnych modeli. Gwarantujemy najwyższą jakość, przystępne ceny i ekspresową dostawę.