Jak radzić sobie z zaschniętym tuszem w drukarce

15-01-2020

Po długiej przerwie włączasz swoją drukarkę atramentową i nie możesz nic wydrukować? Bardzo możliwe, że sprawcą problemu jest zaschnięty w dyszach głowicy tusz. To typowy problem osób, które sporadycznie korzystają z takiego sprzętu. Pamiętaj, że nie zawsze musi to oznaczać konieczność zakupu nowych pojemników z atramentem. Możesz podjąć próbę udrożnienia głowic. Sprawdź już teraz, jak to zrobić w warunkach domowych!

Skąd bierze się problem zaschniętego tuszu w drukarce?

Urządzenia atramentowe cieszą się ogromną popularnością głównie z racji ceny materiałów eksploatacyjnych. Tusze, nawet te oryginalne, nie są bardzo kosztowne. Co ważne, kolorowe zdjęcia drukowane techniką atramentową charakteryzują się bardzo żywymi kolorami. Jednak jeśli rzadko korzystasz z drukarki, możesz spotkać się z typowym problemem tego sprzętu – zatkaniem głowic.

To nic innego, jak system miniaturowych dysz, które natryskują atrament na kartkę papieru. Jeśli sprzęt był długo nieużywany, tusz znajdujący się w malutkich kanalikach zasycha. W wielu drukarkach głowice znajdują się bezpośrednio na kartridżach. Jeśli tak jest, to nawet gdy nie da się ich udrożnić, wystarczy zakupić nowy tusz.

Problemy zaczynają się wtedy, gdy głowica jest częścią drukarki, nierzadko niestety niewymienną. Serwis w tym przypadku często okazuje się niewiele tańszy niż zakup nowego urządzenia.

Zaschnięty tusz w głowicy kartridża

Jeśli doszło już do takiej sytuacji, nie masz nic do stracenia. Gdy głowica znajduje się na kartridżu, możesz podjąć próbę jej odetkania. Wcześniej jednak zaopatrz się w specjalny płyn udrażniający. Przyda się również chusteczka lub ręcznik papierowy i mały spodek. Zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, że w pojemniku jest jeszcze tusz. Wielu producentów podaje wagę pełnego oraz pustego kartridża. Jeśli masz takie dane, możesz w kilka chwil sprawdzić, czy problemem nie jest brak atramentu.

Czyszczenie głowicy to prosta procedura, która obejmuje następujące kroki:

  • uruchom drukarkę, otwórz jej klapkę, poczekaj na „wyjechanie” kartridżów i wyciągnij ten, który przestał działać,
  • przygotuj mały spodek, na który wylej minimalną ilość płynu do udrażniania,
  • umieść kartridż w płynie głowicą do dołu i pozostaw na około pół godziny,
  • gdy czas minie, wyciągnij kartridż, wytrzyj go dokładnie ręcznikiem papierowym i zamontuj w drukarce.

Gdyby efekt nie był zadowalający, możesz ten proces powtórzyć. W takiej sytuacji wykorzystaj trochę więcej płynu i trzymaj zanurzone głowice przez kilka godzin (max. 12).

Odetkanie głowic niezintegrowanych z kartridżami

Gdy Twoja drukarka ma własne głowice, również możesz podjąć próbę ich udrożnienia. Procedura jest dokładnie taka sama jak wcześniej. Jednak w tym przypadku musisz najpierw wyjąć cały koszyk, a dopiero potem kartridże. Głowice są w obudowie i to ją musisz położyć na spodku z płynem do udrażniania.

Pamiętaj, aby kategorycznie nie zanurzać plastikowych elementów – płyn może je uszkodzić. Całość mocz nie dłużej, niż 12 godzin, a następnie wytrzyj do sucha. Następnie złóż wszystko i sprawdź, czy drukarka zaczęła działać. Włącz wydruk testowy najszybciej jak to możliwe. Dzięki niemu z dysz mogą wypłynąć resztki zaschniętego tuszu. Z tego powodu nie zrażaj się, jeśli pierwsza strona nie będzie wyglądać dobrze.

Nie zapominaj o tym, że urządzenia te mają wbudowany system udrażniania dysz. Jeśli Twoje działania nie przyniosą efektów, możesz uruchomić to narzędzie. Odpowiednią opcję znajdziesz w panelu sterowania drukarki po podłączeniu jej do komputera.

Zaschnięty tusz w drukarce możesz po prostu wymienić

Nie udało Ci się udrożnić zapchanych głowic? To nie jest problemem! Zawsze możesz kupić nowe kartridże, co wcale nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem. Zajrzyj już teraz na tutonery.pl. Sprzedajemy tusze oryginalne i wysokiej jakości zamienniki w konkurencyjnych cenach. Dzięki naszej ofercie nie będziesz musiał zastanawiać się nad zakupem nowej drukarki. Przekonaj się już dziś, że kupno tanich materiałów eksploatacyjnych nie wiąże się z niską klasą wydruku!